• Çar. Oca 26th, 2022

Hacker

Hacker Haberleri – Son Dakika Hacker Olayları Hakkında Haberler

Hacker Bilgisini Sorunları Çözmek İçin Kullanan Yetenekli Bilgisayar Uzmanı Hacker, eğitimli bilgisayar uzmanı anlamına gelse de, terim popüler kültürde bilgisayarların teknik bilgisi ile birlikte kullanılır.

Aynı zamanda yaratıcılık ve hız da gerektirdiğinden, gerekli dilleri ve programlamayı bilmek en temel gereksinimlerdir ancak yaratıcı ve hızlı olmadığınız sürece bunun hiçbir anlamı yoktur. Etik bilgisayar korsanları, programlama ve bilgisayar sistemleri hakkındaki bilgi ve becerilerini olumlu yönde kullanan kişilerdir.

Bu kişiler, bilgisayar korsanlarının faaliyetlerini başlamadan durdurmaya çalışan ve sistemdeki herhangi bir zayıflığı tespit etmeye çalışan kişilerdir. Tespit edilen zayıf noktaları ortadan kaldırarak sistemlerin daha fazla korunmasını sağlarlar, genellikle şirketlere tavsiyelerde bulunurlar ve büyük şirketlerin BT departmanlarında (bilgi teknolojisi) sürekli çalışan olarak kalırlar.

Hacker Çeşitleri

Beyaz Şapkalı 

En zararsız ve yapıcı önlemleri alan bilgisayar korsanlarıdır. Diğer bilgisayar korsanları gibi, beyaz şapkalı bilgisayar korsanları da her türlü bilgisayarı, ağı ve cep telefonunu saniyeler içinde ele geçirebilir.

Siyah Şapkalı 

Beyaz şapkalı hackerların tam tersine zarar vermek amacını taşıyan hackerlardır.

Gri Şapkalı 

Yasallık sınırını aşan bir bilgisayar korsanına gri şapka korsanı denir. Bazen iyi niyetli oluyoruz, bazen de hukuka aykırı davranışlarda bulunuyoruz.

Hacktivist

Sosyal veya politik bir konuyu ele almak için hack yapan insanlardır. Asıl amacınız, kendileri için kötü veya yanlış olan bir şeyi duyurarak ilgili kişilere bir mesaj iletmektir.

Script Kiddie

Lamer’den çok daha fazla bilgiye sahip olan bu insanlar bilgisayar korsanı değiller ama dijital dünya için çok tehlikeliler.

Security Administrator

Anti-hacker olarak tanımlanan bu grup, birden fazla gömlek giyen ve hacker adı verilen bir grup insandır. Görevleri, hırsızlık önleme operasyonlarını gerçekleştirmek için bilgisayar korsanlarının yöntem ve becerilerini kullanmaktır.

Vulnerable

Kelimenin kökünden “korunmasız, zayıf” anlamına gelen zafiyet, sistemdeki zayıf noktaları ifade eder. Sanayide “güvenlik deliği” olarak da kullanılan bu kavram, böcek kaynaklı zafiyetlerin genel tanımıdır.

Lamer

Bu kavram, hackerlığa özenen fakat yeteneği olmayan kişiler için kullanılır. Çalışma prensipleri, internet üzerinden ezberledikleri birkaç teknikle internet sitelerine ya da dokümanlara girerek hava atmaktır.

Exploit

Sitenizdeki güvenlik açıklarını kötü amaçlarla kullanan bilgisayar korsanlarına açıklardan yararlanma adı verilir. “Saldırı” anlamına gelen bir saldırı, genellikle bir URL, yazılı kod, uygulama veya keylogger tarzı içeriktir.

  • Home
  • Nessus Güvenlik Açığı Tarama Yazılımı Nedir ?
Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.