• Çar. Oca 26th, 2022

AFAD Acil Mobil Uygulaması Kullanıma Sunuldu

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), vatandaşların herhangi bir afet veya deprem anında acil durum ekiplerine cep telefonları ile ulaşmalarını sağlayan AFAD Acil Durum mobil uygulamasını hizmete sundu.

AFAD Acil Mobil tarafından hazırlanan uygulama tanıtım videosu, uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bilgiler verdi. Afet ve acil durumlarda afet ve acil müdahale ekiplerini aramanızı ve en yakın toplanma noktalarını görmenizi sağlayan uygulamada Afet farkındalık videoları da mevcuttur.

Uygulamayı kullanmak için AFAD durum uygulaması telefona indirildikten sonra telefon numarası girilmelidir. Kısa mesaj ile verilen şifre girilip telefon numarası kontrol edildikten sonra TC kimlik numarası girilerek ve lokasyon yetkilendirmesi yapılarak uygulama aktif hale getirilir. AFAD Acil uygulaması da, bir afet meydana geldiğinde, kişiye en yakın toplanma noktası görüntüleniyor ve gerektiğinde toplanma noktasına giremeyenlere mağdurun internet üzerinden acil arama yapabilmesi için talimat veriliyor.

AFAD Acil mobil uygulaması kullanıma sunuldu

Çağrı başlatıldığında, operatör 112 bağlanır ve mağdurun durumunu kısaca açıklayan düğmeler kullanılabilir.
Videoda ayrıca afetten etkilenen bölgelerin vatandaşlarına toplu raporların gönderildiği bilgisi de yer alıyor. Uygulamanın, afet durumlarında daha fazla hayat kurtarmak ve daha fazla insana daha hızlı ulaşmak için, Bakanlık Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yerli ve milli yazılımlar kullanılarak geliştirildiği de belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.