AFAD Acil Mobil Uygulaması Sunuldu

136
0
AFAD Acil Mobil Uygulaması

AFAD Acil Mobil Uygulaması İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), vatandaşların herhangi bir afet veya deprem anında acil durum ekiplerine cep telefonları ile ulaşmalarını sağlayan AFAD Acil Durum mobil uygulamasını hizmete sundu.

AFAD Acil Mobil tarafından hazırlanan uygulama tanıtım videosu, uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bilgiler verdi. Afet ve acil durumlarda afet ve acil müdahale ekiplerini aramanızı ve en yakın toplanma noktalarını görmenizi sağlayan uygulamada Afet farkındalıkvideoları da mevcuttur. Uygulamayı kullanmak için AFAD durum uygulaması telefona indirildikten sonra telefon numarası girilmelidir.

afadacil

Kısa mesaj ile verilen şifre girilip telefon numarası kontrol edildikten sonra TC kimlik numarası girilerek ve lokasyon yetkilendirmesi yapılarak uygulama aktif hale getirilir. AFAD Acil uygulaması da, bir afet meydana geldiğinde, kişiye en yakın toplanma noktası görüntüleniyor ve gerektiğinde toplanma noktasına giremeyenlere mağdurun internet üzerinden acil arama yapabilmesi için talimat veriliyor.

AFAD Acil mobil uygulaması kullanıma sunuldu

Çağrı başlatıldığında, operatör 112 bağlanır ve mağdurun durumunu kısaca açıklayan düğmeler kullanılabilir. Videoda ayrıca afetten etkilenen bölgelerin vatandaşlarına toplu raporların gönderildiği bilgisi de yer alıyor. Mobil uygulama, afet durumlarında daha fazla hayat kurtarmak ve daha fazla insana daha hızlı ulaşmak için, Bakanlık Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yerli ve milli yazılımlar kullanılarak geliştirildiği de belirtildi.

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

AFAD ACİL ÇAĞRI UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Acil Çağrı mobil uygulaması, toplanma alanlarını görüntüleyebilir ve afet durumunda acil çağrı başlatabilirsiniz. Afet ve acil durumlarda vatandaşlarımız AFAD acil mobil uygulaması ile toplanma yerlerinden 112 ile mesajlaşma bağlantısına kadar pek çok bilgiye erişebilirler.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

Uzunyazilimhaber
WRITTEN BY

Uzunyazilimhaber

Uzun Yazılım şirketinin Makale yöneticisiyim...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir