• Çar. Oca 26th, 2022

PC Donanım

PC Donanım Haberleri – Güncel Yeni Çıkan PC Donanımları

PC Donanım kasa, merkezi işlem birimi, monitör, fare, klavye, bilgisayar veri depolama aygıtı, grafik kartı, ses kartı, hoparlörler ve anakart gibi bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır. Donanım genellikle herhangi bir komut veya talimatı yerine getirmek için yazılım tarafından kontrol edilir.

donanım teknolojisi ürünü, en yakın örneği olan bilgisayarı oluşturan ve insanların fiziksel olarak gördüğü parçalar olarak düşünülebilir. Ses kartı, fare, klavye, anakart, işlemci gibi donanım örnekleri verilebilir.

İşlemci

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz.

Anakart

Bilgisayarlar bağlamında anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını ve çevre birimlerini birbirine bağlayan ve bu cihazlar arasında iletişim sağlayan bir elektronik devredir.

Ram

RAM’den farklı olarak bilgisayarın bilgi saklamasını sağlayan, güç kapatıldığında bile bilgi depolamaya devam eden ve manyetik ortamlara değişen oranlarda veri depolayabilen bilgisayar belleği türlerinden biridir. hız. farklı boyut.

Sabit Disk

Bilgisayarlarda bilgi depolamamıza yarayan, Ram’den farklı olarak elektrik kesilse bile bilgilerin halen saklandığı, farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerinizin saklanabilmesini sağlayan, bilgisayarların hafıza türlerinden birisidir.

Ekran kartı

Görüntüyü ekrana yansıtmak için bilgisayar kasasına takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem grafik kartına (grafik kartı) hem de monitöre bağlıdır. Örneğin, tek renkli bir monitör, görüntü bağdaştırıcısı ne kadar güçlü olursa olsun rengi görüntüleyemez.

Kasa

Muhafaza, bilgisayarın parçalarını bir arada tutma işlevini yerine getirir, bilgisayar donanımı bir muhafaza içinde toplanır, böylece bilgisayarın harici donanımı harici hasarlardan korunur ve bilgisayar donanımı daha kolay soğutulabilir.

Güç kaynağı

Psu, güç kaynağı anlamına gelir. Güç kaynağı, Türkçe güç kaynağı anlamına gelir. Ana güçten sağlanan elektriği bilgisayar donanımının ihtiyaç duyduğu gerilime dönüştürür, gerektiğinde bilgisayar donanımını ana güçteki dalgalanmalardan korur ve bilgisayar donanımının kararlı çalışmasını sağlar.

  • Home
  • SSD ve HDD Farkları ve Özellikler
Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.