• Çar. Oca 26th, 2022

SSD ve HDD: HDD (Sabit Disk Sürücüsü) ve SSD (Katı Hal Diski) denir. Geleneksel sabit sürücüler (HDD’ler), verileri dönen sabit sürücülerde depolar; SSD’lerde ise hareketli parça yoktur. SSD’leri bir tür pahalı USB çubuğuna benzetebiliriz. Ayrıca SSD ve HDD aynı işlevi görür; Sisteminizi yükler ve kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı kaydederler.

SSD Nedir?

SSD ve HDD

Yarı iletken sürücü, verileri kalıcı olarak depolamak için tümleşik devre setlerini kullanarak bilgisayarın depolama hiyerarşisinde ikincil bir depolama sistemi görevi gören bir veri depolama aygıtıdır. Başka bir deyişle, birden çok biçimde gelen ve farklı bir bilgi depolama yolu kullanan bir cihaz. Sabit disk yerine kullanılan veriler Depolama birimine SSD (Katı Hal Diski), yani Katı Hal Sürücüsü denir. Bilgisayar, standart bir sabit sürücüden daha hızlı çalışan katı hal elektronik depolama sürücüsüyle daha hızlı çalışır. SSD, RAM ile aynı sırayla, gerekli uygulamaların daha hızlı yüklenmesini ve dosyaların bir anda kopyalanmasını sağlar. Sabit sürücülerden farklı olarak SSD’ler, bir tür bellek yongasıdır.

HDD Nedir?

Bilgisayarınızı aktif olarak kullanabilmeniz için üzerinde program ve bilgilerin kurulu olması gerekmektedir. HDD, bir tür depolama aygıtıdır ve bilgileri depolar. HDD, bir bilgisayar depolama sürücüsü olan Hard Disk’in kısaltmasıdır. Sabit disk, dönen bir şaft üzerinde manyetik olarak kaplanmış parçalardan oluşur, plastik veya metal plakalardan ve plakaların üstünde ve altında düzenlenmiş okuma ve yazma kafalarından oluşur. Bilgisayarda kaydedilen veriler aslında disketin manyetik disklerine kaydedilir. Bilgisayarlardaki depolama aygıtlarından biri olarak adlandırılabilir. En geleneksel depolama araçlarından biridir. Bilgisayarın çoğu parçasının hafıza alanları vardır. Ancak, sabit sürücü birincil depolamadır. Örneğin. Bilgisayar kapatılırsa veya bir güç kesintisi meydana gelirse RAM’de saklanan bilgiler kaybolur.

HDD ile SSD FARKLARI

HDD sabit diskleri, veri depolama için dönen sabit diskleri kullanırken, SSD sabit disklerinde hareket mekanizması yoktur. Bu anlamda SSD’ler USB depolama aygıtlarına benzetilebilir. SSD’ler daha faydalı olsa da, hem SSD hem de HDD aynı işi yapar, kişisel dosya verilerinize veya uygulamalarınıza erişmenizi sağlar. Sabit sürücülerin bir RPM değeri vardır. Daha doğrusu, RPM değeri, ilgili disklerin dakikada ne sıklıkta döndüğünü gösterir.SSD kartın yapısına bakarsak üzerinde dönen sabit disklerin olmadığını görebiliriz. Hareketli parçası bile yok. SSD yapısı daha çok bir USB çubuğu gibidir. Ancak, her iki donanımın işlevi aynıdır. Bilgisayarların işletim sistemleri, fotoğrafları, dosyaları; Kısacası bilgisayardaki her şeyi SSD ve HDD’ye kaydedebilirsiniz.

SSD’lerin kapasitesi doğrudur ve bu kapasite kadar veriyi işleyebilirler. Bu, SSD’lerin optimum kapasiteye ulaştıklarında kullanılamayacağı anlamına gelir. Ancak bu kapasite oldukça büyüktür ve normal şartlarda uzun yıllar kullanılabilir. HDD’lerin bir motoru ve hareketli parçaları olduğundan bahsetmiştik. Ancak, SSD’nin hiçbir parçası hareketli değildir. Bu nedenle, SSD sürücülerinde ani bozulma riski, HDD sürücülerde çok daha azdır. Ancak, SSD sürücülerden veri kurtarma, HDD sürücülerden daha zordur.

OKUMA VE YAZMA HIZI

HDD: İşlemleri gerçekleştirmek için çok parçalı sabit sürücülerin kararlı olması gerekir. Parçalarının her biri kararlı bir şekilde çalışmalıdır. HDD’ler okuma ve yazma hızları açısından ne kadar iyi olursa olsun, SSD’lere yetişmek yeterli değildir. Daha yüksek HDD gecikmesi, daha uzun okuma/yazma süreleri, daha fazla performans kaybı ve daha az zaman Tüm bu işlemlere rağmen sabit diskler (saniyede G/Ç işlemleri denilen) desteklenmektedir.

SSD: SSD’ler, HDD’lere göre daha az bileşenden oluştuğu için çok daha tutarlı ve performans açısından daha kalitelidir. Ancak SSD’ler de kendi içlerinde farklılık gösterebilir. SSD DRAM sürücüleri, piyasadaki bilinen en hızlı depolama sürücüleridir, ancak NAND teknolojisine sahip SSD’ler çok daha fazladır, daha fazlasını yaptıkları için en iyisi olarak kabul edilirler. SSD’ler daha hızlı gecikmeye, okuma ve yazma çizgilerine sahiptir ve çok daha iyi IOP desteği sunabilir.

DEPOLAMA KAPASİTE 

HDD: Sabit sürücülerin SSD sürücülere göre en büyük avantajı kapasitelerinin çok daha yüksek olmasıdır. Şu anda, yüksek kapasiteli HDD’ler daha ucuzdur ve 200 GB ile 4 TB arasında kapasitelere sahiptir. SSD disklerin bu taraftaki en büyük dezavantajlarından biri, 4TB hard disk ile neredeyse aynı fiyata 150GB disk alabileceğimizi söyleyebilirim. Daha eski ve daha ucuz bir teknoloji olan HDD’ler kapasite açısından hala çok popüler ve altyapı mantıksal olarak hazır olana kadar da öyle kalacak gibi görünüyor.

SSD: SSD Disklerin de 4 TB’lık depolama alanlarına ulaşmış olmaları bizi çok da sevindirmiyor. Bu tür boyuta sahip diskler dudak uçuklatan fiyatları ile piyasada satılırken, neredeyse bir gamer bilgisayarı fiyatına da SSD Disklerin olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak piyasada en çok satılan modeller olarak 128 ve 500 GB’lık SSD‘ler yaygın olarak bulunmaktadır.

SES VE ISINMA

HDD: Ses, ısıtma ve enerji tüketimi açısından sınıfının en yaramaz cihazları diyebilirim. Bilgisayarda çalışırlar ve daha fazla ses, daha fazla ısı ve daha fazla enerji kullanırlar. Yazarken veya okurken çıkardıkları gürültü bazen can sıkıcı olabilir.
Öte yandan, tablanın dönmesi HDD’nin hafifçe titreşmesine neden oluyor, güç tüketiminden bahsediyorsak 6 ile 8 watt arasında tüketiyorlar.

SSD: flash bellek gibi çalışan SSD’ler aktif olmayan parçalardan oluştuğu için titreşemezler. Bu nedenle, can sıkıcı SSD’ler yoktur. Güç tüketimi açısından ise şu anda piyasanın en ucuzu olan ortalama 2 ve 4 watt güç ile çalışmaktadır.

KULLANIM ŞEKLİ

HDD: Sabit diskler tasarımları gereği çok fazla değiştirilebilir parça içermediğinden 3.5 ″, 2.5 ″ ve 1.8 ″ boyutlarında ve yassı şekillerde üretilmeleri gerekir. İçerisindeki döner disk ve kafa mekanizması farklı tasarımlara izin vermediği için günümüzde kullandığımız yapılar küçülebilen en küçük şekildir. Tüm bu nedenlerden dolayı, sabit diskler çeşitli alanlarda kullanılmamaktadır ve bu da esnekliklerini büyük ölçüde baltalamaktadır. Öte yandan birçok markanın HDD çeşitleri SSD’lerden çok daha fazladır.

SSD: SSD’ler flash tabanlı depolama sürücüleri olarak kabul edilirse, bilgisayarlarda standart olan SATA sabit sürücüler şeklinde PCI bağlantılı depolama sürücüleri veya masadan bilgisayarlar için yeni M.2 bağlantı arayüzü ile yapılır. Bu, hem daha hızlı veri aktarımı için fırsat sağlar hem de çeşitli faktörler cihaz oluşturmayı mümkün kılar.

FİYAT

SSD satın almadan önce bilmeniz gereken fark, SSD ile HDD arasındaki fiyat farkıdır. Fiyatlarına bakarsanız SSD fiyatlarının yüksek kapasiteli HDD fiyatlarına göre daha yüksek olduğunu göreceksiniz. SSD öyle değil. İlk piyasaya sürüldüğü zamanki yüksek fiyatına rağmen, bugün hala HDD’lerin fiyatından daha yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.