• Çar. Oca 26th, 2022

JavaScript, web tarayıcılarında yaygın olarak kullanılan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript, web tarayıcılarında yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Yazılan istemci tarafı komut dosyaları sayesinde tarayıcının kullanıcı ile etkileşime girmesi, tarayıcıyı kontrol etmesi, sunucu ile asenkron iletişim kurması ve web sitesinin içeriğini değiştirmesi gibi fonksiyonlar.

Node.js JavaScript gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcı ile etkileşime girme, tarayıcıyı kontrol etme, sunucu ile senkronize iletişim ve web sitesinin içeriğini değiştirme gibi işlevleri ile. JavaScript hem sunucu tarafında hem de kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Web geliştirmeyi daha kolay ve daha çekici hale getirmek için tasarlanmıştır. Çoğu durumda JavaScript programlama, web sitelerinde duyarlı ve etkileşimli öğeler uygulamak için kullanılır. Bu, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Menüler, animasyonlar, video oynatıcılar, etkileşimli haritalar ve hatta basit tarayıcı oyunları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulabilir.

JavaScript’in Tarihçesi

İlk olarak 1995 yılında NetScape Şirketinde çalışan Brendan Eich tarafından yazılmıştır. JavaScript ilk başta “LiveScript” adıyla yazılmıştır. Fakat Java dili o zamanlarda çok fazla gündemde olmasından dolayı yeni bir dil ve “küçük kardeş” olarak görüldüğünden dolayı adını JavaScript olarak almıştır. Fakat bu olay kötü sonuçlar doğurmuştur. Java o zamanlarda çok popüler ve güçlü bir dil olduğundan dolayı kullanıcılar JavaScript’i Java dilinin daha basit ve yararsız bir alt dili olarak algılamıştır. Bu algının etkileri günümüzde bile halen etkisini göstermektedir.
JavaScript’in geliştirilmesi günümüzde NetScape veya günümüz adıyla Mozilla tarafından yapılmaktadır.

JavaScript ile Neler Yapılabilir?

HTML sayfalarını düzenleyebilir, böylece kolayca dinamik web sayfaları oluşturabilirsiniz. JavaScript, HTML kaynak koduna müdahale etmenize, bir sayfa yayınlamanıza ve kullanıcıya bir mesaj göndermenize olanak tanır. JavaScript web sayfalarını doğru bir şekilde görüntülemek için tarayıcınızın desteklemesi gerekir. Günümüzde kullanılan tarayıcıların çoğu i desteklemektedir. Web sayfasının açıldığı andan itibaren çalışmaya başlar ve kapanana kadar devam eder. Web sayfaları, HTML dediğimiz bir dilde oluşturulur. Müdahale gerektiğinde kaynak kodu, web sunucusu ve yorumcular arasında milisaniyeler içinde dolaşarak sayfayı istekte bulunan tarayıcıya gönderir. Bu kodlar tarayıcıya ulaştığı anda web sayfasındaki tüm kodlar çalıştırılır, işlemler yapılır ve sonuç bize geri döner ve tüm işlemler tamamlanmış olur. İşlemler tamamlandığında ekrana statik bir görüntü gelir, bu noktada aktiftir, sayesinde HTML kodlarından oluşan görüntü dinamik hale gelir.

Örnek:
 
<input type=”text” id=”kenar” placeholder=”Yarıçapı girin”>
<input type=”button” value=”Hesapla” id=”hesapla”>
<script>
//fonksiyonu tanımladık.
function hesapla(){
//text kutusu içindeki değeri okuyup sayi değişkenine aktarıyoruz.
var sayi=document.getElementById(“kenar”).value;

//text kutusuna girilen değerler metinsel türdedir. Hesaplama yapabilmek için sayıya çeviriyoruz.
yaricap=Number(sayi);

var alan=3.14*yaricap*yaricap;
var cevre=2*3.14*yaricap;
alert(“Dairenin alanı:”+alan+” \n Dairenin çevresi:”+cevre);

}

//hesaplama yapması için hesap butonunu seçiyoruz.
var hesapBtn=document.getElementById(“hesapla”);

//fonksiyonu olaya bağlıyoruz.
hesapBtn.onclick=hesapla;

</script>

JavaScript İle Yapılan Oyunlar

GDevelopEveryone’s SkySuper Chrono Portal Maker
Raven 1024 Moves Spacecraft
JavaScript

1.Oyunlar

İnternet oyunlarından ve oyun geliştirmeden hoşlanıyorsanız, tarayıcı tabanlı oyunlar oluşturmak için JavaScript bilginizi kullanabilirsiniz. Tarayıcı tabanlı oyunların karmaşıklığı bazı sınırlamalara sahip olsa da, onları oluşturmada diğer programlama dilleri kadar kullanışlıdır. . Kendi basit oyununuzu oluşturmak, bilginizi test etmenin harika bir yoludur. Gibi soruların yanıtlarını bulmak o kadar kolay değil. Bununla birlikte, dilinin ne kadar esnek olduğunu anlamak için kendiniz denemeniz gereken birkaç şey daha var. Bir kod düzenleyici indirin, basit bir oyun için bir fikir bulun ve onu oluşturmak için zaman ayırın.

2.Mobil Uygulamalar

Çoğu mobil uygulama Swift (iOS) veya Java (Android) gibi işletim sistemi tabanlı programlama dilleri ile oluşturulsa da JavaScript ile uygulama oluşturmanın önünde hiçbir şey durmuyor. Phonegap veya React Native gibi yapı çerçeveleri uygulayarak, aynı anda birkaç mobil uygulama çalıştırılabilir. Aslında JavaScript, mobil uygulamalar için geleceğin dili gibi görünüyor.

3.Web ve Sunucu Uygulamaları

“Etkileşimli Web Bölümleri Oluşturun” dur. Ama orada bitmiyor. Bu yeni yapı çerçevelerinin ve kitaplıklarının oluşturulması, web geliştiricilerine kullanarak birçok arka uç programı oluşturma yeteneği verdi. Bunlar web uygulamaları veya sunuculardır. Aslında, arka uç web geliştiricileri ve ön uç geliştiriciler için hızla bir zorunluluk haline geliyor.

Javascript Nasıl Eklenir?

Javascript kodu eklemek için 2 yöntem kullanlar: dahili ve harici bir web sayfasna. Etiketi kullanmanz gerekmektedir. Dahili bir şekilde Java script eklemek için etiketi kullanmanz gerekmektedir. belirtir etiketi ise kodlarn bitişini etiketi ise kodlarn bitişini etiketi ise kodlarn bitişi
uzantl dosyaya kaydetmelisiniz js uzantl dosyaya kaydetmelisiniz Bunun için kodlar başka bir dosyaya yazdktan sonra uzantsn.js olarak seçmeli ve ardndan dosyasnn web sayfas kodlarnda belirtmelisiniz. rnein; dosya isminin example.js olduunu varsayarsak şeklinde kod yazmanz gerekecektir. Yöntem harici olarak Javascript kodlar eklemektir. Yazlmclar tarafndan en çok tercih edilen yöntem harici olarak Javascript kodlar eklemektir. Harici olarak eklendii takdirde karmaşkla sebebiyet vermez harici olarak eklendii takdirde karmaşkla sebebiyet vermez Değişiklik yapmak istedi kodlarda değişiklik yapmak istedi kodlarda değişiklik.

JavaScript Nasıl Çalışır?

JavaScript ya doğrudan bir web sayfasına gömülür ya da ayrı bir .js dosyası aracılığıyla başvurulur. Bir kullanıcı bu web sayfasını ziyaret ettiğinde, tarayıcısı HTML ve CSS koduyla birlikte komut dosyasını çalıştırır tarayıcı sekmesi aracılığıyla görüntülenen işlevsel bir sayfa oluşturur.

Komut dosyası, ziyaretçilerin makinelerine indirilir ve orada işlenir. Bu, sunucunun komut dosyasını tarayıcıya göndermeden önce işlediği sunucu tarafı dilden farklıdır. Bir JavaScript kodu bloğuyla karşılaştığınızda, bir web tarayıcısı onu yukarıdan aşağıya doğru işler. Sıraya duyarlı olduğundan, değiştirmeden önce blok içindeki nesnelere veya değişkenlere başvurduğunuzdan emin olun. Değeri olmayan değişkenlere sahip olmak tanımsız bir hataya neden olur.

JavaScript Avantajları

Sunucu etkileşimi en aza indirilir. Bir web sitesinin performansını optimize etmek istiyorsanız, en iyi yollardan biri sunucu ile iletişimi azaltmaktır. JavaScript, kullanıcı tarafında kullanıcı girişini doğrulayarak bu konuda yardımcı olur. Yalnızca ilk doğrulama kontrollerini yaptıktan sonra isteği sunucuya gönderir. Böylece kaynak kullanımını ve sunucuya gönderilen istek sayısını büyük ölçüde azaltır. Daha zengin ve daha kullanıcı dostu arayüz. JavaScript kodunu kullanarak kaydırıcılar, slayt gösterileri, efektler, sürükle ve bırak ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Web sitenizde. Sitenizi daha dinamik ve etkileşimli hale getirebilirsiniz gibi şeyler ekleyebilirsiniz. Anlık kullanıcı yorumları.

JavaScript, kullanıcıya sağladığı geri bildirim ile zamandan ve emekten tasarruf sağlar. Örneğin, bir kullanıcının bir formu doldurduğunu ve gerekli alanı boş bıraktığını varsayalım. Normalde bu boşluğu fark etmek için sayfayı yeniden yüklemeniz gerekirdi ancak JavaScript sayesinde kullanıcılar bir uyarı alacak ve bu boşluk hemen doldurulacaktır. Kolay hata ayıklama işlevi. JavaScript, yorumlanmış bir programlama dilidir. JavaScript kodunun kodu satır satır çözülür. Nesne yönelimli yapısı nedeniyle, hat içi hatalar tespit edilir ve programcılar daha kolay hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.