• Çar. Oca 26th, 2022

Python, nesne yönelimli, yorumlayıcı, birleşik ve etkileşimli üst düzey bir programlama dilidir. Basit girintili sözdizimi, dili öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır. Python, temel olarak nesne yönelimli programlamayı ve bir dereceye kadar işlevsel programlamayı destekleyen evrensel bir programlama dilidir. İlk versiyonu 1991 yılında geliştirilen Python, görece sadeliği, geniş standart kütüphanesi ve dinamik yapısı nedeniyle oldukça popüler hale gelmiş ve bugün geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.


Python, geliştirici ekosisteminde çok gelişti. Bugün çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılan en güçlü dillerden biridir. Python’u kullanmanın birkaç nedeni var, ancak Python’u kullanmanın ana nedeni, piyasadaki en esnek, güçlü ve basit dillerden biri olması ve aynı zamanda en esnek, güçlü ve basit dillerden biri olmasıdır. Kodları ve çerçeveleri olan Kitaplıklar sunmalıdır. Python’u kullanabileceğiniz bazı alanlar şunlardır: Özellikle doğa bilimleri ve mühendislik konularında sıkça tercih edilen programlama dilidir. Python, 2000’li yıllardan itibaren yaşanan donanım ve yazılım geliştirmelerine paralel olarak geniş bir uygulama alanı bulmuştur.Python gibi yorumlanmış diller, yüksek seviyeli veri yapıları kullandıkları için çok fazla bellek gerektirir, ancak günümüzde yüksek seviyelere ulaşmak kolay olduğu için, bu artık büyük bir dezavantaj değil ve geliştirilen araçlar arasında koordineli çalışma. Bu aynı zamanda Python programlama kullanımının artmasının ana nedenlerinden biridir.

Örnek: Python ile Sayı Tahmin Oyunu Yapımı
from random import randint

rand=randint(1, 100)
sayac=0

while True:
    sayac+=1
    sayi=int(input(“1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):”))
    if(sayi==0):
        print(“Oyunu İptal Ettiniz”)
        break
    elif sayi < rand:
        print(“Daha Yüksek Bir Sayı Girin.”)
        continue
    elif sayi > rand:
        print(“Daha Düşük Bir Sayı Girin.”)
        continue
    else:
        print(“Rastele seçilen sayı {0}!”.format(rand))
        print(“Tahmin sayınız {0}”.format(sayac))
Çıktı:
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):50
Daha Düşük Bir Sayı Girin.
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):25
Daha Düşük Bir Sayı Girin.
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):12
Daha Yüksek Bir Sayı Girin.
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):20
Daha Yüksek Bir Sayı Girin.
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):23
Daha Yüksek Bir Sayı Girin.
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):24
Rastele seçilen sayı 24!
Tahmin sayınız 6
1 ile 100 arasında değer girin (0 çıkış):

Python İle Yapılan Oyunlar

Civilization IV Pirates of CaribbeanBattlefield 2
EVE Online World of TanksToontown
Vega Strike Mount&Blade Metin2
Frets On Fire Freedom Force The Sims 4

Python ile Yapılan Programlar

MorpheusA-A-PHexinator
emeseneDelugeBlender
GrampsCalibreEventGhost
MiroAnkiConch
GlobaLeaksAnsibleBitTorrent
ChandlerExaileCinema 4D
Mercurial GunicornGajim
BuildbotJuiceGwibber

Python ile Yapılan Web Siteler

UBERPINTERESTAmazon
DropboxRobinhoodNetflix
GoogleInstagramSpotify
Python ile Programlamaya Giriş

1. Web Geliştirme

Python nesne yönelimli bir dil olduğundan, yeni başlayanlar nesne yönelimli programlama kavramını daha hızlı anlayacaktır. Daha deneyimli programcılar, makine öğrenimi algoritmaları ve analizinin yanı sıra büyük veri ve analitik araştırmaları için kullanabilir. Web geliştirme söz konusu olduğunda, çalışmak için birçok seçeneğiniz olduğu için Django ve It’s harika bir seçenektir: B. Piramit. Kendinizi bunalmış hissetmeden sıfırdan harika bir web sitesi bu şekilde oluşturabilirsiniz. Frasco ve Bottle gibi mikro çerçeveleri de kullanabilirsiniz.Gelişmiş içerik yönetimi, Django CMS ve Plone gibi sistemlerle de mümkündür. Ayrıca Python standart kitaplığı ve web çerçeveleri HTML, XML ve JSON gibi çeşitli internet protokollerini destekler.

2. Bilimsel ve Sayısal Hesaplama

Veri analizi temelde bilimsel ve sayısal hesaplamaya bağlıdır. Üzerine inşa etmek için SciPy’yi Matematik, Mühendislik ve Bilim için kullanabilirsiniz. Pandalar aynı zamanda bir veri modelleme ve analiz kütüphanesidir, bu nedenle Python ile veri biliminde çok şey oluyor. Bir çalışma oturumunu düzenlemeniz ve yeniden kodlamanız gerektiğinde, paralel hesaplama ve görüntülemeyi de destekleyen güçlü bir etkileşimli komut yorumlayıcısı olan IPython’u kullanabilirsiniz.

3. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Python, yapay zeka ve makine öğrenimi için popüler bir yazılım dilidir. Bu alanlarda her gün büyük miktarda veri toplanmakta, analiz edilmekte ve işlenmektedir. Anlaşılması kolay bir dil arıyorsunuz. Bu nedenle genellikle Python’u tercih ederler. Python’un sözdizimi günlük İngilizceye benzer, bu nedenle yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgilenen bilim adamları karmaşık sistemlerle kolayca çalışabilir.Ek olarak, Python’un esnekliği, mükemmel topluluk desteği ve platformdan bağımsız çalışması (Windows, Linux, macOS, Unix gibi herhangi bir platformda çalışabilir) onu yapay zeka ve makine öğrenimi projeleri için mükemmel bir seçim haline getirir.

4. Tarayıcı Web Uygulama Otomasyonu

Python’u aşağıdakiler gibi harika şeyler yapmak için de kullanabilirsiniz: B. Tarayıcınızı sosyal medya gönderileri için otomatikleştirin. Bu, Python kaynak kodu kullanılarak Selenium ile yapılabilir.

5. Robotik Kodlama

Python, bir Raspberry Pi’yi bir robotun beyni olarak işlev görecek şekilde programlamak için kullanılabilir. Bu sayede robotun çevresine tepki vermesini ve çeşitli eylemler gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu programlama dilinin mümkün kıldığı bu altı harika şey, onunla yapabileceklerinizin sadece küçük bir kısmı. Python kitaplığının en son 3.6 sürümü, asyncio modülünde (şaşırtıcı derecede kararlı bir API ile artık geçici değil), biçimlendirilmiş değişmez dizeler ve bir dosya sistemi yol günlüğünün eklenmesinde yeni özellikler sunar. , yeni JIT derleyicisi Python Kitaplıkları, stok yorumlayıcısını güçlendirerek CPython’u hızlandırır. Bu mümkün.Bu, CoreCLR projesinden (Microsoft) bir JIT API aracılığıyla elde edilir. Dil, veri bilimi alanında da hızla gelişiyor.

6.Ağ ve Soket programcılığı

Bu, web uygulamalarıyla kesişen bir konudur, ancak biraz daha geniş bir alandır. Twisted, bu makalede kesinlikle bahsedilmesi gereken bir kütüphanedir. Web sunucularının yanı sıra internette oluşturulabilecek çok çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir, oyun oynayabilir, ne yazarsanız yazın Twisted gibi bir kitaplık mevcut.Dürüst olmak gerekirse hiç kullanmadım. kütüphane çünkü bu tür uygulamalar geliştirmek zorunda değilsiniz.Ancak sırf içinde kitaplar yazıldığı ve çeşitli yerlerde adı çok geçtiği için tam ve güçlü bir kütüphane olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir Twisted deneyiminiz varsa, paylaşırsanız çok iyi olur.

7.spider yazılımlar

Python ayrıca internette gezinmek ve veri toplamak için çok uygun bir dildir. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptığımda Scrapy karşınıza çıkıyor. Belgelerinizden anladığım kadarıyla Scrapy, kullanıma hazır birçok özelliğe sahip bir web tarayıcısı ve veri çıkarma kitaplığıdır ve her zaman olduğu gibi, örümcek benzeri yazılımlar yazmak için belirli bir kitaplığa güvenmeniz gerekmez. Örneğin, bunları daha önce yapmak istediğimde (basit ihtiyaçlarım için) BeautifulSoup ve gereksinim kitaplıklarını kullandım. Ayrıca örümcek benzeri scriptlerinizi makine öğrenmesi kitaplıklarının yanına yerleştirerek birçok farklı uygulama geliştirebilirsiniz. bahsetmiştim zaten. Örneğin, Google’ın dediği, ayrı bir örümcek ve bir makine öğrenimi uygulamasından (artı büyük bir dizin) oluşur.

8.Machine Learning

Makine öğrenimi, çeşitli algoritmalar kullanarak verilerden bir şeyler öğrenme çabası için genel bir terimdir. Sınıflandırma (spam algılama, görüntü tanıma), regresyon (hisse fiyatları), segmentasyon (müşteri gruplarının oluşturulması) gibi çeşitli alanları içerir. Her alanda kullanılabilen bir disiplindir. Makine öğrenimi ile ilgilenen kişiler Hilary Mason ve Andrew Ng’yi takip edebilir. Python için yazılmış, scikitlearn adlı çok eksiksiz ve güçlü bir makine öğrenimi kitaplığı var. Aklınıza gelen (veya benim aklıma gelen) makine öğrenmesi ile ilgili her türlü algoritma tanımlanmıştır. Web sitelerinde makine öğrenimi örnekleri de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.