• Çar. Oca 26th, 2022

Domain Nedir? Domain (Alan Adı) Hakkında Bilgiler

Domain Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı haber.uzunyazilim.com

Alan adı kayıtları, ICANN’in İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Kurumu adlı kuruluş tarafından denetlenir. ICANN, hangi alan adı uzantılarının mevcut olduğunu ve alan adlarının nereye işaret ettiğini gösteren merkezi bir veritabanına sahiptir. Alan adı, bu alan adıyla tanınan en genel anlamda web sitesinin adı ve adresidir. Seçilen alan adı; Bunun bir alan adı olduğunu düşünüyorsanız, alan aynı zamanda web sitesine yönlendiren adresler olacaktır, örneğin “uzunyazılim.com” veya “uzunyazım.org”. Farklı web sitelerinin aynı alan adını kullanması mümkün değildir. Bunu insan parmak izi olarak düşünebiliriz. Bu alan adları, karmaşık kodlar kullanarak web sitesine bağlanmak için IP adresini kullanır. Bu IP numaraları uzun olduğu için kişilerin bu numaraları hatırlaması zordur.

Alan adları genellikle iki ana bölümden oluşur; İlk bölüm alan adını içerir, yani. H. “uzunyazilim.com” sitesinde “uzunyazilim” kısmı alan adı, “.com” kısmı ise alan adı uzantısıdır. Alan uzantıları da ağırlıklı olarak başka amaçlar veya resmi amaçlar için tercih edilmektedir. Örneğin ülkeler için ayrı ayrı kullanılabilen sonlar vardır. Ülkemizde “.tr” eki kullanılmaktadır. Bir başka örnek de üniversiteler tarafından kullanılan “.edu” ekidir. Genel olarak alan adları sistemi şu şekildedir; Web sitenizin dosyaları – Web sitenizdeki hemen hemen her şey dünyanın farklı yerlerindeki sunucularda barındırılır.Bu sunucular yalnızca IP adresleri ile tanınır. DNS adı verilen Alan Adı Sistemi, alan adlarını IP adresleri ile bağlayarak siteye erişim sağlar. Bu nedenle, IP adresi yerine tarayıcıya etki alanını girmeniz yeterlidir.

Etki Alanı Yönlendirme ve Maskelem: Sahip olduğunuz herhangi bir alan adını web sitenize yönlendirin – daha sonra, bu alan adını bir tarayıcıya giren herkes web domain sitenize com yönlendirilecektir

Etki Alanı Kilitleme: Etki alanı sahipliğinin yanlışlıkla veya kasıtlı olarak com aktarılmasını ve ad sunucularınızı yeniden yönlendiren herkesi önleyin. domain

Toplam DNS Kontrolü: Etki alanı ad sunucusu (DNS) kayıtlarınızı yönetin com ve e-postanızı, FTP’nizi, alt etki alanlarınızı ve domain web sitesi konumunuzu ayarlayın – tümü tek bir kontrol panelinden.

Kayıt Değişikliği: Alan adınızı yeniden atayın (ücret gereklidir) veya alanınız için kişileri değiştirin. com domain

Durum Uyarıları: Etki alanınızın durumunu izleyin. Bir değişiklik olursa veya domain şüpheli etkinlik tespit edersek sizi anında uyaracağız. Mevcut kayıt kuruluşunuzla aşağıdaki adımları tamamlayın:Alan adının kilidini açın.Bir Yetkilendirme Kodu alın (EPP kodu veya transfer com anahtarı olarak da bilinir)Yöneticinin iletişim bilgilerinin doğru olduğunu doğrulayın.Bu önemlidir çünkü transfer süreciyle ilgili e-postalar yöneticinin e-posta adresine gönderilecektir. (Tüm transfer bilgilerinin alan adı sahibi ilgili kişinin e-postasına gönderildiği .au alanları hariç.)Varsa Korumalı Kaydı veya Özel Kaydı iptal edin.

Domain Ne İşe Yarar?

Alan adı, web sitelerinin arama alanında bulunmasını ve web sitesi verilerinin Google tarafından oluşturulup tamamlanmasını sağlar. Alan adı seçiminde içeriğe uyumlu bir isim belirtilmesi aramada dikkat edilmesi gereken bir noktadır, sitenin açık isminde uygun bir tanımın kullanılması site geliştirme için gerekli noktalardan biridir.

Buna karşılık, etki alanı da IP adresine atıfta bulunur. Sitenin ziyaretçileri bu IP adresini görecektir. Bu, sitenin oluşturulacağı depolama alanını bulmanıza yardımcı olacaktır. Etki alanı, depolama alanı ve arama sistemi içinde bir döngü oluşturur.Etki alanı aramasından sonra, arama motoru siteyi gösterecek, ardından veriler depolama alanı aracılığıyla görüntülenecektir. Alan adı satın almaları, yalnızca bir kişi veya kuruma ait olan alan bilgilerini ifade eder. Yıllık kiralar genellikle piyasada sunulmaktadır. Tarihler arasında kiralamanın tekrarı mümkündür.Kiralama sağlanırsa alan adının kullanım hakkı alıcıya aittir.

Subdomain (Alt etki alanı) Nedir?

Alt etki alanı, alt etki alanı veya alt etki alanı anlamına gelir. Web geliştiricilerinin web sitelerinde bölümler oluşturmak için ek alan adları satın almaları gerekmediğinden, alt alanlar çok kullanışlıdır. Bunun yerine, bir alt etki alanı oluşturarak sunucudaki belirli bir dizine etkili bir şekilde işaret edebilirler. Bu, özellikle kampanya sayfaları için geçerlidir ve ana sayfadan ayrı tutulması gereken çeşitli web içerikleri için çok kullanışlıdır.

Örnek:

Domain (Alan Adı) Subdomain (Alt Etki Alanı)
uzunyazilim.com haber.uzunyazilim.com
tr.uzunyazilim.com

ICANN Nedir?

Açılımı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan ICANN, internetteki farklı türden kullanıcıların katılımıyla oluşturulmuş bir kuruluştur. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluş, domain yani alan adı uzantılarının kullanılabilir olup olmadığını denetler ve domain isimlerinin işaret ettiği merkezi gösteren bir veri tabanı sunar.  

Domain ve Hosting Arasındaki Fark

Yukarıdaki kullanıcının cihazına yükler. Ardından web siteniz kullanıcının bilgisayarında görüntülenecektir. Alan adı, sitenizin fiziksel adresidir. Tüm alan adları ICANN tarafından yönetilir. Domain doğrudan sunucuyu ziyareteder. Bir web sitesi yüzlerce HTML sayfasından, yazılımdan, fotoğraftan ve çok daha fazlasından oluşur. Barındırma web sitesinin başlangıç ​​adresi, alan adının başlangıç ​​adresi olarak kullanılır. Hosting, web sitesinin depolandığı bilgisayardır ve bu bilgisayarlara sunucu denir. Alan adı ve barındırma farklı hizmetlerdir ve farklı şirketlerden alınabilir. Bu durumlarda alan adı, barındırma hizmeti tarafından sağlanan ad sunucusu bilgilerine iletilmelidir. Ad sunucusu bilgileri, kullanıcıyı istenen web sitesine yönlendirmek için kullanılır. Ancak, aynı şirketten hem alan hem de barındırma hizmetlerini satın almanız önerilir. Çünkü bu şekilde web sitesi yönetimi kolaylaşmıştır.

Domain (Alan Adı) Uzantıları

.com.co.net.de
.online.xyz.info.org
.me.live.life.app
.site.store.biz.vip
.mobi.company.design.nyc
.services.space.asia.ltd
.io.tv.ink.rocks
.pro.work.media.buzz

Domain Nasıl Alındır?

  1. tr.uzunyazilim.com Mağazamıza giriniz arama kısmına alacağınız domain alan adınızı yazınız ve arama butonuna basınız.
Domain uzunyazilim anasayfa

2. Yazdığınız alan adını burada kullanılabilir yazısını gördüyseniz ala bilirsiniz. Sepete ekle butonuna basınız ve eklendikten sonra üst taraftaki sepete devam et butonuna basınız. Fareyle aşağıya indirirseniz başka uzantılardaki alan adınızı da alabilirsiniz.

3. Burada alan adınızı korumak istiyorsanız ek paketlere de alabilirsiniz alma istemiyorsanız hayır teşekkürler seçiniz ve sepete devam et butonuna basınız.

4. Yıllığı 2 olarak gelecek siz istediğiniz yıllığı seçe bilirsiniz. (kaç yılda bir ödemek istiyorsanız.) Ödeme yapmaya hazırım butonuna basınız.

5. Hesap oluşturunuz ve giriş yapınız.

6. Fatura bilgilerinizi doldurunuz güvenlik amaçlı istenmektedir.

7. Kredi kartı, banka kartı yada sanal kartınızın bilgilerini giriniz.

kredi kartı bilgi paneli domain

8. Satın alma işlemlerini tamamla butonuna basınız. bu kadar artık satın aldınız.

satın alma işlemleri domain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.