• Çar. Oca 26th, 2022

Google Üst Sıralarda Çıkma Seo Yöntemi

SEO Google üst sıralara çıkmak işleminin en basit ve halk dilindeki tabiridir çünkü Google’da Üst Sıralara Çıkmak için onlarca kaynak ve içerik bulunabilir ama bu içerikler onlarca farklı yöntem ve işlemden bahsetmektedir ve Her biri olmazsa olmaz çalışmalar olup her birinin hassasiyetle uygulanması gerekmektedir.

Bir web sitesinin çok daha erişilebilir olması için Google aramalarında üst sıralarda çıkması çok önemlidir, bu nedenle web sitesi sahipleri bu konuda sıklıkla araştırma yapar ve gerekli çalışmaları çok dikkatli yaparlar. Google, hem Türkiye’de hem de dünyada internet kullanıcılarının en çok kullandığı arama motorudur. Bu nedenle özellikle Google’da üst sıralara çıkma yöntemlerini bilmek merak ediliyor. Bir web sitesi açmanın sadece bir başlangıç ​​olduğunu unutmayın, erişilebilirliği artırmalı ve trafik çekmeli.

İhtiyaç sahibi internet kullanıcıları, başarılı çözümler bulmak ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan platformlara giriş yapmak için ağırlıklı olarak Google arama motorunu kullanıyor. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin Google’da daha üst sıralarda yer almak için gerekli tüm çalışmaları düzenli olarak yapmaları önemlidir. Başarılı ve verimli bir web sitesi için en önemli adım, Google’da ilk sayfada çıkmak ve çok daha erişilebilir olmaktır. Çıktı Yöntemler site yöneticileri tarafından bilinmeli ve buna göre çalışmalar yapılmalıdır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Sözde meta etiketleri olarak bilinen etiketler kullanılmalı ve web sitesi kod yapısına dahil edilmelidir. Bu sayede web sitesinin sayfaları ile ilgili bilgiler Google arama motoru aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır.
Google’da üst sıralarda yer almak için ne yapılması gerektiğine ilişkin en iyi yanıtlardan biri, günümüzün mobil çağında duyarlı, mobil uyumlu düzenler eklemek ve mobil sayfaları hızlandırmaktır. Bu nedenle, mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek çok önemlidir. Google’da üst sıralarda yer almak için web sitesi kullanıcı deneyiminin kusursuz olması gerekir. Hızlı açılması gereken sayfalar, mobil cihazlar için de optimize edilmelidir. Ayrıca sade ve sade bir ara yüze sahip olan web sitesi, web sitesinin içeriğine göz atmanıza ve istediğiniz işlemleri kolayca gerçekleştirmenize olanak tanır.

SEO (Search Engine Optimization) Nedir ?

Google Üst çıkmak için Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde  arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenir çünkü anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir. 

Anahtar Kelime

Kelimeleriniz sayfanızla alakalı olan anahtar kelimeleri kullanmalı kısa ve öz anahtar kelimeler seçmelisiniz ve sayfanızı anahtar kelime fazla doldurmamalısınız . Odak anahtar kelimeniz ise sayfa başlığı ve kalıcı bağlantıda geçmelidir.

Web Sitesi Hızı

Sitenizin hızı doğrudan seo google puanınızı etkilemektedir. Sitenizi nasıl hızlandıracağınıza dair Web Site Performans Hızını Yükseltme makalemizi okuyarak ve hızlandırma işlemlerini yapabilirsiniz. Web sitenizin hızına puan verirken PageSpeed aracını kullanır sizde Gtmetrix ve PageSpeed  araçlarını kullanarak  sitenizi taratıp ve sayfa açılış hızlarınızı masaüstü ve mobil cihazlar için ölçtürebilirsiniz.  

Görsel ve Video

Kullandığınız görsel ve videonuzu  telif hakkı olmaması mümkün ise size özel olması ve Alternatif metin girilmesi gerekmektedir.

Mobil Uyumluluk

En çok internet trafiğini mobil cihazlar sağlamaktadır. Web tasarımınız mobil uyumlu olmalı ve uyumluluk sorunu hataları var ise bunu (google search console) ile taratılıp sorunlar giderilmelidir. Google mobil uyumlu web sitelere çok önem vermektedir.

Google Search Console

Search Console, web sitesi olan bilgisayar kullanıcılarına Google tarafından ücretsiz sunulan bir web hizmetidir. Web site sahiplerinin internet sitelerini Google dizinine eklemelerini, dizindeki durumunu kontrol etmelerini ve optimize etmelerini sağlar.

Meta Açıklama

En az Meta açıklamaları anahtar kelimeler kadar önemlidir. Başlıklar kullanıcıların ilgisini çekse de önemli olan içeriğin kendisidir. İçerik hakkında fikir sahibi olunacak ilk nokta meta açıklamalardır.

Bağlantılar

Sayfalarınızın linkleri yani kalıcı bağlantıları sayfanız ile alakalı olmalı odak anahtar kelimenizi de içermelidir. En önemlisi ise sitenizde Mutlaka SSL olmalı ve tüm bağlantılarınızın https:// ile gittiğinden emin olmalısınız.

Site Trafiği

Site trafiğinizi arttırmak seo avantaj sağlar kaliteli ve organik trafik alabilmek için sosyal medya platformlarında sayfalar açabilir veya Google Ads yada Sosyal medya reklamları verebilirsiniz.

Özgün İçerik

Kopya içerikleri yazı ve resimleri çok kolay tespit eder bir siteden kopyalayarak iyi bir konuma gelemezsiniz. Kendinize özel içerikler üretmeli emek vermelisiniz.

Google AMP

AMP temel amacı mobil hızlandırılmış sayfalar elde etmektir. Sitenizin kırpılmış bir tasarımını google kendi belleğinde tutar ve kullanıcıların buna hızlı erişmesine olanak tanır. Google amp şartlarına uyuyor ise ve otomatik olarak  tarafından amp sayfalarınız indexlenir.

Etiketler

Üst sıralarda bulunmak için bir diğer yol ise doğru etiketlere sahip olmak gerek çünkü İçeriğinize en uygun etiketi bulmanı gerekmektedir. Etiketleri verirken kendiniz gibi düşünmektense sizin içeriğinize ihtiyaç duyacak insanların bunu nasıl arayacaklarını tahmin etmeniz gerekmektedir. Bunun kolay yolu ise anahtar kelime analizi yazılımını kullanarak en çok hangi kelimeler aranmış bunları bulup daha sonra rahatça kendi etiketlerinizi oluşturabilirsiniz.

404 Hataları

404 sayfa bağlantısı değiştiğinde yada kaldırıldığında yani bulunamadığında ve verilen hatadır. Sitenizde trafik kaybetmemek için 404 sayfalarınızı ilgili başka sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Markanızı yaratın 

Web siteleri sanal  mağazadır. Sanal ortamda başarı ise etkin bir ile kullanıcıları çekecektir. Mutlaka marka değerinizi yaratın.

Sosyal Medya

Markanızın internet üzerinde paylaşarak hem ziyaretçi hem etkileşim sağlamış olursunuz. Olmasını sağlayın çünkü ne kadar çok iletişim web siteniz ve markanız üzerinde o kadar başarı getirecektir.

SEO EĞİTİMİ

Eğitimler almak ve öğrenmek istiyorsanız youtube ve udemy gibi platformlarda  dersler alabilirsiniz.

Google Adwords Avantajları

GOOGLE ADWORDS REKLAM VEREREK ÜST SIRADA ÇIKMA

Ads reklam platformu sayesinde SEO yapmadan kısa sürede ücret karşılığında belirli kelime ve bölgelerde üstte çıkmanız mümkündür. Google  Metin reklamları veya Alışveriş reklamları ile üst sırada çıkabilirsiniz. Adwords çalışmaları ile üst sıralarda tıklama başına bir maliyet ile yer alabilirsiniz. Google ile belirlediğiniz anahtar kelimelerde aynı gün üst sıralarda yer alır, potansiyel müşterilerinize hemen ulaşabilirsiniz. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.