• Çar. Oca 26th, 2022

Yazılım

Yazılım Haberleri – En Güncel Web ve Programlama Haberleri

Yazılım, farklı ve çeşitli görevler için tasarlanmış elektronik cihazların işlevselliğini veya kullanılabilirliğini, birbirleriyle iletişim kurmalarını ve uyum sağlamalarını sağlayarak geliştirmek için kullanılan makine talimatlarıdır.

 Bilgisayar ve benzeri aygıtlardaki herhangi bir donanımın işlevsellik kazanmasını sağlamak için kullanılan her türlü programa ve önemli kod parçacıklarına denir.

Yani  bilgisayar ve benzeri cihazlarda hiçbir donanım çalışmaz, donanım yoksa hiçbir işlevi olamaz. Elektronik donanım üretirken ihtiyacınıza göre en uygun performans ve işlemci ve donanımı seçmelisiniz. Bugün işlemciler 5 TL’den başlayıp binlerce liraya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle doğru işlemciyi seçmek çok önemlidir. Daha sonra bu işlemcinin desteklediği dil ve uygun derleyici belirlenmelidir. Bir bilgisayar için oluştururken, önce yazılımın oluşturulacağı işletim sistemini seçin.

Kullanıcı ara yüzü uygulamaları geliştirmek, web siteleri oluşturmak, dosya yazmak ve okumak gibi çeşitli amaçlarla oluşturulmuş programlama dilleri, kullanıldıkları alana göre hem yaygın hem de karmaşık hale gelebilmektedir. Kodlama yazılımı için kullanılan yaygın diller HTML, CSS, ASP, PHP, Java, Visual Basic, C#, C++ ve Python’dur.

Ardından hangi programlama dilinin kullanılacağı belirlenir. Daha sonra derleyici yardımıyla yazılan kodlar makine diline çevrilir. Bu nedenle, yazılmakta olan dile uyumlu bir derleyici kullanmak zorunludur. Bilgisayardaki dil ve derleyici uyumluluğu elektronik cihazlara göre daha çeşitli ve daha erişilebilir olduğu için biraz araştırma ile ihtiyaç rahatlıkla karşılanabilir. Burada önemli olan programı hangi işletim sistemi için derlediğinizdir.

Bilgisayar yazılımı ve elektronik gibi temel olarak iki parçalı türlerinin komutları da alt yazılarda farklılık gösterir. Kullanım amacına göre geliştirilip değiştirilebilen bu komut dizinlerinin her biri bir yazılım dili olarak bilinir. . Özellikle bilgisayarlar için onlarca farklı yazılım dili bulunmaktadır.

  • Home
  • Nessus Güvenlik Açığı Tarama Yazılımı Nedir ?
Web Sitenin Korunması için kopyalama hariç, hiçbir işlem yapamazsınız.